Reflü, mide asidinin yemek borusuna kaçması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde gastroözofagial reflü ismi ile de tanılanmaktadır. Toplumda görülme sıklığı tam olarak bilinmemektedir, ancak pek çok insanın hayatının bir döneminde yaşadığı gözlemlenmektedir. Kadınlar ve erkekler arasında görülme olasılığı arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Yemek yendikten sonra hazımsızlık, ekşime, yemek borusunda yanma ve ağza gelen mide asidi ile tanımlanmaktadır. Reflü hastalarda geçici olarak görülürken bazılarında sürekli olarak devam etmektedir. Kendi kendine geçtiği durumlarda görülebilmektedir.

Reflü tarafından oluşan şikayetler ise oldukça rahatsız edicidir. Mide asidinin yemek borusuna kaçması yemek borusunda hasar oluşmasına neden olabilmektedir. Göğsün arka kısmında ise yanma oluşmaktadır. Tam nedeni bilinmemekle birlikte yemeklerden ortalama yarım saat sonra rahatsızlıklar oluşmaya başlamaktadır.

Reflü Nedir?

Reflü nedir? Mide asidinin patolojik biçimde yemek borusuna doğru geri kaçmasına reflü denmektedir. Genelde hastaların göğüs kafesinin arkasında yanma şikayeti görülmektedir.

Bunun yanında ağza gıdalar ve acı su da gelmektedir. Genelde yemeklerden sonra oluşan bu durum oldukça rahatsız edicidir. Sık rastlanan bir hastalık olduğu gözlemlenmektedir. Toplumumuzda ise %20 oranında görülmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde görülme sıklığı eşittir.

Normalde mide içeriğinde yer alan asit ve safra yemek borusuna kaçmamaktadır. Mide ile yemek borusu arasında fizyolojik kapakçık bulunmaktadır. Bu kapakçık yemeklerin mideye girmesine izin vermekte ama çıkmasını engellemektedir. Böylelikle yiyecekler yemek borusuna yeniden gitmemektedir. Ancak reflü hastalarında mide içeriğinde bulunan gıdalar yeniden yemek borusuna kaçmakta ve hastayı oldukça rahatsız etmektedir.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü belirtileri nelerdir? Bu durumda ilk ve en sık şikayet göğüs ve mide üst kısmında yanmadır. Baharatlı, yağlı yiyecekler, çikolatalar bu şikayetleri arttırır. Yemek yedikten sonra yoğun bir yanma hissi oluşturmaktadır. Mide içeriğinde bulunan gıdalar tekrar ağza gelmekte ve yutma güçlüğü oluşmaktadır. Ağrılı yutkunma, geğirme, bulantı, kusma ve hıçkırık belirtiler arasında yer almaktadır. Ayrıca öksürüğe, diş çürüğüne ve ses kısıklığına da yola açabilmektedir.

Reflü Neden Olur?

Reflü neden olur? Reflü hastalığında yemek borusunun uzun bir süre ve fazla miktarda asidik içerik ile temas etmesi söz konusudur. Yemek borusunun asidik içerik ile teması hasar oluşmasına yol açmaktadır. Mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçık normalde yemek borusundan mideye yemek geçmesine izin vermektedir. Ancak mideden geri yemek borusuna gelmesini engellemektedir. Kapakçığın gevşemesi ile gıdalar mideden kolayca yemek borusuna kaçmaktadır. Hemen her yaştan ve her cinsiyetten insanda görülmekte olan bir sorundur.

reflu-belirtileri-nelerdir

reflu-neden-olur

Reflüden Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Reflüden korunmak için nelere dikkat edilmelidir? Beslenme ve yaşama şeklinde bazı değişimlerin yapılması reflü sorununu azaltmakta veya ortadan kaldırmaktadır. Dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kilo kontrolünün sağlanması
  • Yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durulması, gazlı içecekler içilmemesi
  • Öğünler daha küçük olacak şekilde tüketilmesi
  • Sigara ve alkolden uzak durulması
  • Mideyi sıkmayacak bol ve rahat giysiler tercih edilmesi
  • Glutensiz beslenmeye dikkat edilmelisi
  • Yemek yedikten hemen sonra uzanılmaması önerilmektedir. Uzanmak için ortalama 3 saat geçmelidir.
  • Yüksek yastık kullanılması önerilmektedir. Böylelikle yatarken mide asidinin yukarı çıkması engellenmektedir.

Reflü Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Reflü hastaları nasıl beslenmelidir? Reflü hastaları beslenmelerine dikkat ederek oluşabilecek şikayetlerin azalmasını sağlayabilmektedir. Yüksek lifli gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü uzun süre tokluk hissi vermektedir. Ayrıca mide ekşimesi oluşmasını da engellemektedir. Besinlerde bulunan asit seviyeleri reflüyü doğrudan etkileyebilmektedir. Gazlı, baharatlı, yağlı gıdalardan mümkün olduğunda uzak durulması önerilmektedir. Böylelikle rahatlama sağlanabilmektedir.

Reflü Teşhisi Nasıl Konulur?

Reflü teşhisi nasıl konulur? Yemeklerin ağza gelmesi ve yanma hissi vermesi ile oldukça rahatsız edici olan reflü pek çok insanda görülebilmektedir. Belirtileri arasında geğirti, hıçkırık, bulantı, kusma, yanma hissi, yemeklerin ağza gelmesi görülebilmektedir. Hastanın şikayetleri dinlendikten sonra teşhis için bazı tanı yöntemleri uygulanmaktadır. Reflü testleri arasında ilk olarak baryum özafagus mide duedonum grafisi bulunmaktadır. Bir diğer test ise gastroskopidir. Özefagus manometrisi ve PH metre yine teşhis için uygulanmaktadır.

Reflü Tedavisi Nasıl Olur? Reflü Nasıl Geçer?

Reflü tedavisi nasıl olur? Reflü tedavisi için en önemli nokta yaşam tarzının değiştirilmesidir. Pek çok insan hayatında değişim yaparak ve yediklerine dikkat ederek reflüden kurtulabilmektedir. Ayrıca bununla birlikte ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Ancak bazı hastalarda bu yöntemler işe yaramamaktadır ve cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Ameliyat ile mide ve yemek borusu arasında bulunan kapak güçlendirilmektedir. Eğer bulunuyorsa bu ameliyat esnasında mide fıtığı da onarılmaktadır.

Cerrahi yönteme geçmeden önce bir süre yaşam tarzı değişimi ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu esnada hastanın fazla kilolarından kurtulması gerekmektedir. Çünkü fazla kilolar reflü oluşmasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca mideyi sıkacak giysilerden kaçınması, sigarayı bırakması, baharatlı yiyeceklerden uzaklaşması, yağlı yemeklerden, domates salçadan, alkolden, çikolatadan, soğandan, sarımsaktan, kahveden uzak durması gerekmektedir. Daha sağlıklı ve gazsız içecekler tüketmesi önerilmektedir. Uzun bir süre bu uygulama devam ettikten sonra birçok kişide reflü azalmaktadır. Azalma göstermediği takdirde cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

Reflü Gündelik Yaşam Üzerindeki Etkisi

Reflü gündelik yaşam üzerindeki etkisi bulunmaktadır ve uzun süre devam ettiği takdirde bireyin yaşam kalitesini düşürmektedir. Hastanın yanma hissi yaşaması oldukça rahatsız edici hale gelmekte ve başka bir şey ile ilgilenmesini engellemektedir. Ayrıca hastanın istediği gibi yemek yiyebilmesi kısıtlanmaktadır. Reflü hayat tarzında değişim ve ilaç tedavisi ile engellenebilmektedir. Bazen cerrahi yöntemlere de başvurulduğu görülmektedir. Ancak uzun süre devam eden reflü, hastada ses kısıklığı, gıcık öksürüğü, nefes darlığı, diş çürüğü, yutak yangısı oluşturabilmektedir. Hastanın üzerinde olumsuz bir etki yaratmakta ve diğer organlara da zarar verebilmektedir. Bu nedenle uzun süre beklemeden muayene edilmesi ve duruma göre bir tedavi uygulanması gerekmektedir.

Reflü Hastalığı Nasıl Geçer?

Reflü hastalığınınn tedavisi, beslenme ve yaşam şeklinin değiştirilmesi ile mümkündür. Reflü rahatsızlığı ilaç tedavisine de çoğunlukla olumlu yanıt verir. Ayrıca hastalık tedavisinde endoskopik ve cerrahi işlemler de uygulanabilir.

Reflü Nelere Sebep Olur?

Reflü pek çok farklı hastalığa da sebep olabilmektedir. Örneğin kronik faranjit hastalığının en sık görülen nedenlerinden biri reflü hastalığıdır. Bunun yanı sıra midedeki sıvıların yukarı çıkarak soluk borusuna kaçması ve akciğerlere karışması durumunda uzun vadede reflü, akciğer hastalıkları ya da astıma da sebep olabilir.

Reflüyü Hemen Ne Geçirir?

Reflü rahatsızlığında yatılan yastığı yükseltmek yerini yatağın başını 30- 45 cm yükseltmek daha iyi sonuç verebilir. Yemek sonrası karın bölgesindeki basıncı artıran hareketler yapılmamalıdır. Eğilme ve doğrulmaya sebep olacak fiziksel hareketler için bir süre beklenilmelidir. Bel bölgesini sıkan giysiler  giyilmemelidir.

Ses Reflüsü Nedir?

Boğaz ya da diğer adı ile ses reflüsü, midede üretilen asidin yemek borusundan yukarı çıkarak boğaza yükselmesi durumudur. Belirtiler arasında boğaz ağrısı ve tahriş durumundaki gırtlak (ses kutusu) hissi sayılabilir.. Tedaviler çoğunlukla yaşam tarzı değişikliklerini içerir.

Reflü Atağını Ne Geçirir?

Reflü hastalığında tedavi öncelikle ilaç tedavisi ile başlar. Bu ilaç gruplarından ilki mide asidini yok eder böylece yukarıya asit içermeyen gıdalar yükseleceğinden reflü şikayetleri kaybolur. Diğer ilaç çeşidi ise şurup formundaki ilaçlardır. Bu şuruplar içildiğinde mide içeriğinin üzerinde kalır, böylece yukarıya öncelikle o sıvı çıkar.

Asit Reflü Ne Demek?

Reflü hastalığı asit, safra ve mukustan oluşan mide salgılarının yemek borusu veya ağıza kadar yükselmesidir.

En İyi Reflü İlacı Hangisi?

Günümüzde reflü hastalığı tedavisi için kullanılan en iyi ilaçlar proton pompası inhibitörü (PPİ) adı verilen ilaçlardır (halk arasında bu ilaçlar mide koruyucu ilaçlar olarak bilinmektedir).

Bağırsak Reflüsü Belirtileri

Mideden yükselen asit yemek borusuna kadar çıkar, safra, pankreas veya ince bağırsak içeriği; bazı durumlarda yenilen gıdaları da içerecek biçimde kaçması sonucu ortaya çıkan şikayetler  gastroözofageal reflü yani bağırsak reflüsü hastalığı olarak isimlendirilir.

Bol Su İçmek Reflüye İyi Gelir mi?

Reflü problemine karşı en iyi çözümlerden biri su içmektir. Ama sakın yemek sırasında su içilmemelidir aksi halde mide  şişer. Bu da reflüyü tetikleyebilir. 

Sıcak Su İçmek Reflüye İyi Gelir mi?

Çok sıcak ve çok soğuk içecekler reflüyü tetikler. Bu yüzden sıcak su içilmesi reflü tedavisinde tavsiye edilmez.

Bunlar da İlginizi Çekebilir