İzmir kasık fıtığı; tıp literatüründe İnguinal Herni olarak tanımlanmaktadır. Karın duvarı içerisinde en sık görülen fıtıklardan biri olan kasık fıtığı kadınlarda oranla erkeklerde daha sık görülmektedir.

Kasık Fıtığı Belirtileri

İzmir kasık fıtığı belirtileri çoğunlukla hastada önemli şikayetlere yol açmamakla birlikte rutin kontroller sırasında fark edilmektedir. Bazı hastalarda ise ilgili bölgede şişlik hissedilmektedir. Kasık fıtığının sıkışması sonucunda ise aşağıdaki belirtiler açığa çıkabilmektedir;

  • Ateş
  • Nabızda artış
  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı ve eşlik eden kusma
  • Dışkı yapmada zorluk
  • Karında şişlik
  • Fıtık bölgesinde morarma

Kasık Fıtığı Nedenleri?

İzmir kasık fıtığı nedenleri kadınlarda ve erkeklerde farklı şekilde değerlendirilmektedir. Kadınlarda kasık fıtığı nedenleri genellikle; ıkınma, öksürme ya da ağır sportif aktivite uygulama sonucunda açığa çıkmaktadır. Kadınlarda kasık fıtığı görülme oranının oldukça düşük olduğunu belirtmiştik. Erkeklerde kasık fıtığı oldukça sık görülmekle beraber yapısal olarak kasık kanalının zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Normalde doğumdan sonraki süreçte testisler kasık kanalından testis torbasına inmektedir ve söz konusu kanal kapanmaktadır. Ancak kasık kanalının zayıf olması ya da kapanmaması sonucunda kasık fıtığı problemi açığa çıkmaktadır.

Kasık fıtığı probleminin bir diğer nedeni de genetik faktörler olduğu düşünülmektedir. Öyle ki ailesinde kasık fıtığı problemi yaşayan kişilerde bu problemin görülme oranı oldukça yüksek seyretmektedir.

Kasık Fıtığı İlerlerse Ne Olur?

Kasık fıtığının ilerlemesi durumda fıtık boğulması ya da bağırsak düğümlenmesi gibi ciddi sonuçlar açığa çıkarabilmektedir. Fıtık boğulması; dışarı çıkan fıtığın tekrar içeri girememesi olarak tanımlanmaktadır ve acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle rutin kontroller sırasında ya da herhangi bir şikayet üzerine hekime başvurulduğunda ve kasık fıtığı tanısı konulduğunda mutlaka nitelikli bir şekilde tedavi edilmelidir.

kasik-fitigi-tedavisi-nedir

kasik-fitigi-belirtileri

Kasık Fıtığının Tehlikeleri Nelerdir?

Kasık fıtığının tehlikeleri nelerdir sorusu pek çok kişi tarafından sorgulanan bir konudur. Tedavi edilmeyen kasık fıtığı problemlerinde daha önce de belirttiğimiz gibi bağırsak düğümlenmesi ya da fıtık boğulması problemleri açığa çıkabilmektedir. Bu problemlerin yanı sıra aynı zamanda bağırsak çürümesi de söz konusu olabilmektedir.

Kasık fıtığının aynı zamanda erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açtığı da unutulmamalıdır. Sağlıklı bir yaşam için kasık fıtığı probleminin alanında tecrübeli hekim tarafından mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kasık Fıtığı Tedavisi Nedir?

İzmir kasık fıtığı tedavisi çoğunlukla cerrahi yöntemler ile uygulanmaktadır. İlaçla tedavisi mümkün olmayan söz konusu problemde ameliyat olmaya uygun olmayan hastalarda kasık bağı kullanılmaktadır.

İzmir kasık fıtığı ameliyatı günümüz koşullarında laparoskopik (kapalı) yöntemler ile uygulanmaktadır. Fıtık boyutunun küçük olduğu hastalarda ameliyat lokal anestezi altında; büyük olduğu durumlarda ise genel anestezi uygulaması altında gerçekleştirilen ameliyat sürecinde karın duvarında 3 küçük delik açılmakta ve cerrahi enstrümanlar açılan delikler içerisinden gönderilmektedir.

Kasık Fıtığı Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

İzmir kasık fıtığı tedavi çeşitlerini aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür;

  • Laparoskopik kasık fıtık ameliyatı
  • Açık kasık fıtığı ameliyatı
  • Kasık bağı

Ameliyatsız Kasık Fıtığı Tedavisi Nedir?

İzmir ameliyatsız kasık fıtığı tedavisi ne yazık ki mümkün değildir. Fıtığın minimal düzeyde olduğu hastalarda dahi; herhangi bir ilaç kullanımı, egzersiz ya da fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları etkili olmamaktadır.

Kasık bağı kullanımı ise konfordan uzak bir yöntem olmakla birlikte fıtığı tedavi etmemekte ve sadece neden olduğu şikayetlerin giderilmesine yardımcı geçici bir yöntemdir. Bu nedenle kasık fıtığı problemi cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilmelidir.

Kasık fıtığı nedir, İzmir kasık fıtığı ameliyat fiyatları hakkında detaylı bilgi için; 0 232 463 80 84 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Kasık Fıtığı Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?

Kasık fıtığı kişinin hareket kabiliyetini sekteye uğratabilir. Bu rahatsızlığın ilaçla tedavisi mümkün değildir. Kendiliğinden geçmesi de imkan dahilinde olmayan kasık fıtığının tek tedavisi de cerrahi müdahaledir.

Kasık Fıtığı Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Fıtık atağı durumunda birkaç dakika gevşedikten sonra şişlik üzerine nazikçe baskı uygulayarak ve ovalayarak şişliği karın içine doğru ittirmeye çalışabilirsiniz. Eğer bu mümkün olmuyorsa fıtık sıkışmıştır ve 2 saatten fazla beklemek tehlikeli olabilir. Bu durumda cerrahi uzmanına başvurmak gerekir.

Kasık Fıtığı Ne Gibi Rahatsızlık Verir?

Hastanın kasık fıtığı şişliği olan bölgede ağrı hissi ya da yanma benzeri durumlar olabilir. Ağır kaldıran hastalarda basınç ile beraber rahatsızlık ve sancı hissedilir. Kasık fıtığı şişliği bazen kabızlık sorunlarına sebep olabilir. Kasık fıtığı olan hastada yemek sonrası ağrı hissi yaşanabilir.

Kasık Fıtığı Hem Sağda mı Solda mı Olur?

Kasık fıtığı her iki tarafta da olabilir, bazen aynı anda sağda ve solda yani bilateral herni oluşabilir.

Kasık Fıtığı Ağrısı Nerelere Vurur?

Kasık fıtığı sebebi ile ortaya çıkan ağrı genelde kasıklara, bele ve karın bölgesine vurur. Erkeklerde ise ağrı testislerde hissedilebilir.

Erkeklerde Kasık Fıtığı Nasıl Geçer?

Erkeklerde görülen kasık fıtığı genel anestezi ile gerçekleştirilen fıtık ameliyatı, bağırsağın kese içine giren bölümünün tekrar karın boşluğuna yerleştirilmesi işlemi ile  gerçekleştirilir.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir