Pilonidal sinüs kuyruk sokumunda deri altında oluşan içi kıl dolu iltihaplı yollardır. Sinüs, yolu vücutta bulunan anormal bir kanaldır, genelde derinde bulunan enfeksiyon yerinden deri yüzeyine kadar uzanır. Pilonidal kıl yuvası demektir ve pilonidal sinüs genelde vücudu çok kıllı insanlarda görülür. Bazı doktorlar bunun deri içine doğru büyüyen kıllardan oluştuğuna inansa da bu henüz kanıtlanmamıştır.

Halk arasında pilonidal sinüs "kıl dönmesi" olarak bilinse de bu terim genel olarak deri içine doğru büyüyen kıllar için kullanılmalıdır, pilonidal sinüs yukarıda belirtildiği gibi daha özel bir anlam taşır.

Pilonidal sinüs hemen herkeste meydana gelebilir ama başlıca 16-30 yaş arasındakileri etkiler. Bazı durumlarda antibiyotik ve melhemlerle tedavi edilebilir.

Ameliyat

Daha ciddi durumlarda ameliyat gereklidir. Ameliyatta sinüsün içi boşaltılır (drenaj yapılır) veya kesip çıkartılır.Drenaj tercih edilen tedavi yöntemidir ama boşaltılmış bir sinüs tekrar iltihaplanabilir.

Nüksetme olasılığını tamamen ortadan kaldırmak için sinüsün alınması gerekir.

Pilonidal Sinüs Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesinin ilk belirtisi genellikle akıntı sorunudur. Ardından akıntı iltihaplı, yeşil bir renk alır. Kötü koku görülebilir. Akıntı kanlı olabilir. Belirtilere kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve ağrı eşlik eder.

Pilonidal Sinüs Nasıl Geçer?

Pilonidal sinüs tedavisinde cerrahi operasyonlar kullanılabilir. Bunun haricindeki yöntemler genelde etkisiz ya da geçicidir. Akut inflame sinüs tıkanması durumunda drenaj ve insizyon uygulanabilir. Total eksizyon ise klasik bir tedavi yöntemidir ve tercih edilebilir.

Pilonidal Sinüs Tehlikeli mi?

Kıl dönmesi olarak da bilinen pilonidal sinüs sinsi şekilde oluşur ve hızlı ilerler. Genellikle erkeklerde görülen bu rahatsızlık ilerlerse büyük sorunlara yol açabilir.

Pilonidal Sinüs Ciddi midir?

Teşhis ve tedavisinin mutlaka yapılması gerekir. Tedavisi ihmal edilirse akut durumdaki pilonidal sinüs kronik hale gelebilir.

Kıl Dönmesi Krem ile Geçer mi?

Kıl dönmesi olarak da bilinen Pilonidal Sinüs kremle ya da jel ile tedavi edilemez. Deri altındaki bu sorunun yüzeysel ilaçlarla tedavi edilmesi mümkün değildir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Can Acıtır mı?

Ameliyat spinal veya epidural denilen belden aşağısının uyuşturulması ile yapılabilir. Hastanın ameliyat sonrası aynı gün veya en fazla bir gün sonra eve gitmesine izin verilir. 

Kuyruk Sokumundaki Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne olur?

Tedavi edilmeyen kıl dönmeleri büyür ve apse halini alır. Bu da daha sonra yaptırmak mecburiyetinde kalabileceğiniz büyük bir operasyon anlamına gelir. Ayrıca bu tip durumların tedavi edilmemesi durumunda cilt kanserine yol açabileceğine dair çalışmalar da mevcuttur.

 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir