Hemoroid-Nedir?

Hemoroid Nedir?

Hemoroid; anal kanalda bulunan damarların genişlemesi ve yumru haline gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Kişinin yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen hemoroid problemi; toplumun büyük bir kısmında görülmektedir ve yine pek çok kişi Hemoroid nedir, merak etmektedir. İç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki farklı şekilde gelişen söz konusu problem kişide birtakım şikayetlere yol açmaktadır.

Hemoroid belirtileri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Makatta ağrı ve acı hissi
  • Rektal kanama
  • Makatta ele gelen şişlik
  • Islaklık hissi ve akıntı
  • Kaşıntı hissi

Yukarıdaki şikayetler diğer makat hastalıklarında da yaşanabilmekle birlikte alanında tecrübeli bir hekimin ayrıntılı muayene ve değerlendirme sonucunda tanı koyması büyük önem taşımaktadır.

İç Hemoroid Nedir?

İç hemoroid; makatın derin bölgesinde oluşmaktadır. Genellikle acı ve ağrı gibi şikayetlere neden olmamakla birlikte tuvalet kağıdında ya da dışkıda kan görülmesinin başlıca nedeni olarak kabul edilmektedir. Prolapslı hemoroid olarak da tanımlanan iç hemoroidler bazı hastalarda kendiliğinden geri girebilir ya da içeri bastırılabilirler.

Hemoroid Hastalığı Nedir?

Hemoroid hastalığı halk arasında basur olarak da tanımlanmaktadır. Peki basur nedir? Makat çevresindeki damarların çeşitli nedenler ile genişlemesi ve yumru haline gelmesi olarak tanımlanan hemoroid, hastada ağrı, kaşıntı ve kanama gibi şikayetlere neden olmaktadır. Tuvalette uzun süre oturma, gebelik ve doğum, dışkılamada zorlanma gibi nedenler ile açığa çıkan hemoroid probleminin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bu problemi yaşayan kişiler genellikle doktora gitmekten utanmaktadır ve bu nedenle tedavi sürecine geç kalınmaktadır. Ancak erken evrede basur ilaçları ile de şikayetlerin önüne geçilebilmekte ameliyata ihtiyaç duyulmamaktadır.

Hemoroid Tedavisi Nedir?

Hemoroid tedavisi cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler ile uygulanabilmekle birlikte hastaların uygulaması gereken birtakım noktalar da bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekildedir,

  • Kabız ve ishal olmaktan kaçınılmalı
  • Alkol tüketilmemeli
  • Egzersiz yapılmalı
  • Bol su tüketilmeli

Aynı zamanda enfeksiyona yol açmamak için genital hijyene önem verilmelidir. Aynı zamanda hemoroid tedavisinde lokal kremler ve pomadlar da etkili olmaktadır. Hemoroid ilaçlarının yanı sıra ileri evrede, enfekte olmuş hemoroidlerde cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Söz konusu yöntem, bant ligasyon, skleroterapi, lazer ve klasik cerrahi yöntemler ile uygulanabilmektedir. İzmir hemoroid tedavisi için, 0 232 463 80 84 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Hemoroid Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.berkhansavascin.com.tr/hemoroid-tedavisi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Bunlar da İlginizi Çekebilir