Hemoroid; anal kanalda bulunan damarların genişlemesi ve yumru haline gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Kişinin yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen hemoroid problemi; toplumun büyük bir kısmında görülmektedir ve yine pek çok kişi Hemoroid nedir, merak etmektedir. İç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki farklı şekilde gelişen söz konusu problem kişide birtakım şikayetlere yol açmaktadır.

Hemoroid belirtileri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Makatta ağrı ve acı hissi
  • Rektal kanama
  • Makatta ele gelen şişlik
  • Islaklık hissi ve akıntı
  • Kaşıntı hissi

Yukarıdaki şikayetler diğer makat hastalıklarında da yaşanabilmekle birlikte alanında tecrübeli bir hekimin ayrıntılı muayene ve değerlendirme sonucunda tanı koyması büyük önem taşımaktadır.

İç Hemoroid Nedir?

İç hemoroid; makatın derin bölgesinde oluşmaktadır. Genellikle acı ve ağrı gibi şikayetlere neden olmamakla birlikte tuvalet kağıdında ya da dışkıda kan görülmesinin başlıca nedeni olarak kabul edilmektedir.

Prolapslı hemoroid olarak da tanımlanan iç hemoroidler bazı hastalarda kendiliğinden geri girebilir ya da içeri bastırılabilirler.

ic-hemoroid-nedir

hemoroid-hastaligi-nedir

Hemoroid Hastalığı Nedir?

Hemoroid hastalığı halk arasında basur olarak da tanımlanmaktadır. Peki basur nedir? Makat çevresindeki damarların çeşitli nedenler ile genişlemesi ve yumru haline gelmesi olarak tanımlanan hemoroid, hastada ağrı, kaşıntı ve kanama gibi şikayetlere neden olmaktadır. Tuvalette uzun süre oturma, gebelik ve doğum, dışkılamada zorlanma gibi nedenler ile açığa çıkan hemoroid probleminin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bu problemi yaşayan kişiler genellikle doktora gitmekten utanmaktadır ve bu nedenle tedavi sürecine geç kalınmaktadır. Ancak erken evrede basur ilaçları ile de şikayetlerin önüne geçilebilmekte ameliyata ihtiyaç duyulmamaktadır.

Hemoroid Tedavisi Nedir?

Hemoroid tedavisi cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler ile uygulanabilmekle birlikte hastaların uygulaması gereken birtakım noktalar da bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekildedir,

  • Kabız ve ishal olmaktan kaçınılmalı
  • Alkol tüketilmemeli
  • Egzersiz yapılmalı
  • Bol su tüketilmeli

Aynı zamanda enfeksiyona yol açmamak için genital hijyene önem verilmelidir. Aynı zamanda hemoroid tedavisinde lokal kremler ve pomadlar da etkili olmaktadır. Hemoroid ilaçlarının yanı sıra ileri evrede, enfekte olmuş hemoroidlerde cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Söz konusu yöntem, bant ligasyon, skleroterapi, lazer ve klasik cerrahi yöntemler ile uygulanabilmektedir. İzmir hemoroid tedavisi için, 0 232 463 80 84 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Hemoroid Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.berkhansavascin.com.tr/hemoroid-tedavisi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Hemoroid Basur Nasıl İyileşir?

Ara sıra kanama yaşanan hastalarda tedavi amaçlı krem kullanılabilir. Sürekli kanamaya neden olan iç basurda ise hemoroid tedavisi için band ligasyon yöntemi uygundur.. Band ligasyon yöntemi ile hemoroide neden olan damarlar lastik bir bant kullanılarak boğularak sorun düzeltilir.

Hemoroid İçin Ne İyi Gelir?

Basurun erken evresinde bol sıvı tüketmek, diyet, ağrı kesici kullanımı, steroid içeren fitil kullanımı ve kremler etkili olabilir.. Ayrıca 'oturma banyosu' diye bilinen sıcak su banyosunun haricinde kabızlığı olan hastalarda lifli gıdaların alınması da şikayetlerin azalmasını sağlar.

Hemoroid Olunca Ne Olur?

Hemoroidler makatta ve rektumun alt bölümünde bulunan şişkin kan damarlarıdır. Bu damarların genişlemesi kaşıntı, kanama, ağrı gibi rahatsızlıklara sebep olur ve bu durum oldukça yaygın şekilde görülmektedir.

Basur Dışarı Çıkarsa Ne Yapmalı?

Gerek tromboze hemoroid, gerek ise anal hematom durumu birkaç haftada kendiliğinden inebilir ve rahatsızlık ortadan kalkabilir. Dış basurun yapılabilecek tek tedavi yöntemi cerrahi işlem yapılarak alınmasıdır, iç basur tedavisinde kullanılan ameliyat yapılmadan hiçbiri dış basur için uygulanmaz.

Hemoroidin Dişisi Erkeği Olur Mu?

Hemoroidde dişi-erkek hemoroid gibi bir ayrım yapılmamaktadır. Halk arasında kullanılabilen dişi basur tabiri, basurun tekrarlaması halini ifade eder,  fakat  tıbbi açıdan böyle bir ayrım yapılmamaktadır.

Hemoroid Tedaviden Sonra Tekrarlar Mı?

Hemoroid yeterli tedavi sonrası tekrar etmez ancak yeni basur oluşabilir, yapılan müdahale yetersiz olabilir ya da basur tanısı doğru şekilde konmamış olabilir.

Hemoroid Boğulması Ne Demektir?

3. ve 4. evre hemoroidlerin makatın dışına doğru çıkmasının ardından, ödem yaparak orada kalması durumunu ortaya koyar. Hemoroid morarıp şişkin bir hale geldiği için ve hastada şiddetli bir ağrı hissine sebep olduğu için bu duruma hemoroid(basur) boğulması ismi verilmiştir.

Kremler ya da İlaçlar Hemoroidi Geçirir Mi?

Hemoroid kremlerinin basuru tedavi etme gibi  etkisi yoktur. Sadece şikayetleri  biraz gölgeleme, biraz gizleme, biraz hafifletmeye yönelik etkisi vardır. Yoksa hiçbir hemoroid kreminin hemoroid hastalığını tedavi etme gibi bir etkisi yoktur.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir